Türksat 5A Uydusu Hakkında Bilgiler

Türksat 5A uydusu hakkında bilgiler. Türksat 5A uydusu, 8 Ocak 2021 tarihinde fırlatılmıştır. Fırlatma, SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD’nin Florida eyaletinde gerçekleşmiştir. Üretimi Fransa’ da AIRBUS D&S Firması tarafından yapılmış olup, 30 yıl boyunca hizmet vermesi beklenmektedir. Şu anda yörüngesine doğru kendi motorlarıyla ilerlemeye devam ediyor. Yaklaşık 4 ay süren yolculuğun ardından yörüngeye girerek devreye alınacaktır. 10 Kilowatt gücünde ve 3 tonun üzerinde ağırlığa sahiptir. Kapsama alanı dahilinde, Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz bölgeleri olacak. Ayrıca TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

Türksat 5A uydusu hakkında bilgiler.

Türksat 5A Uydusu Hakkında Bilgiler.

31° Doğu yörüngesinde hizmet verecek olan Türksat 5A uydusu ile TV yayını ve yüksek hızlı internet servisi sağlanacaktır. Karasal olarak ulaşılamayan noktalarda yüksek kapasitede haberleşme sağlanacaktır. Özellikle havacılık ve denizcilik sektörlerinin internet ve haberleşme ihtiyaçlarına da önemli katkısı olacaktır. Ayrıca  şu anda hizmet veren Türksat 3A ve 4A gibi yayıncılığın yükünü taşıyan iki uyduya da yedeklik sağlayacaktır. En önemlisi de büyük bir internet kapasitesini karşılayabilmesidir. Türksat 5A’nın yeni “Ku” frekans bandına sahip bir uydu olduğu açıklanmıştır. Sonuç olarak 53 Gbps internet hızını desteklemektedir.

Elon Musk Türkiye Ziyareti 2017

türksat-5a-uydusu-kıbrıs-elon-musk-recep-tayyip-erdogan

SpaceX Uzay Şirketi ve Tesla Otomobil şirketi CEO’su Elon Musk 2017 yılında Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı bir görüşme gerçekleşmişti. Türkiye’nin uzay programı ile ilgili görüşme yapıldığı bilinmektedir. Önümüzdeki süreçte bir dizi haberleşme uydusunun daha fırlatılması gündemdedir. 2021 haziran ayında Türksat 5B Uydusunun fırlatılması da planlanmıştır. Türksat 6A ve Türksat 6B haberleşme uydularının yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti uzay alanındaki çalışmalarını hızlandırarak geliştirmeye odaklanmıştır.

Elon Musk Anıtkabir Ziyareti

türksat-5a-elon-musk-ataturk-anitkabir

Başarılı girişimci Elon Musk, Türkiye ziyareti sırasında Anıtkabir’i de ziyaret etmiştir. İnstagram üzerinden paylaştığı fotoğraftan sonra ‘Atatürk’ kelimesi google arama motorunda dünya genelinde en çok aranan kelimelerden birisi olmuştur. Elon Musk, İleri görüşlü teknoloji projeleriyle adını sıklıkla duyduğumuz bir isim. Musk, 2021 şirket hisselerinin yükselmesiyle 2021 yılının başlarında Amazon CEO’su Jeff Bezos’u geride bırakarak dünyanın en zengin insanı olmuştur. Ülkemizden de böyle girişimciler çıkmasını temenni ediyor başarılarının devamını diliyoruz.