Kötü Hava Şartlarında Uydu Arızaları Kıbrıs

Kötü Hava Şartlarında Uydu Arızaları Kıbrıs. Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda kanalların karıncalanması, görüntü kaybı, sinyal yok/no signal uyarıları, bazı kanalların gösterip bazılarının göstermemesi gibi problemler oluşabilmektedir. Bu tür problemler genellikle uydu sinyalinizde zayıflama olduğuna işaret etmektedir. Ancak bazı durumlarda kabloda oluşan problemler, LNB’ de veya uydu alıcısında oluşabilecek problemlerden dolayı da bu gibi arızalar oluşmaktadır. Kimi zaman kablonun çatlayarak içerisine yağmur suyu dolması ve suyun evin içerisindeki reciever uydu alıcısı cihazına kadar gelmesiyle kısa devre oluşarak cihaza bile zarar verebilmektedir. Bazı durumlarda kablo değişimi yeterli olsa da bazen uydu alıcısının da değiştirilmesi gerekmektedir. Teknik servisimiz tam donanımlı bir şekilde arızayı tespit edip sorunlu parçaların anında değişimi yapılarak problem çözülmektedir.

Kötü Hava Şarlarında Uydu Arızaları Kıbrıs

Kötü Hava Şartlarında Uydu Arızaları Kıbrıs

Rüzgarlı havalarda en çok karşılaşılan problem genellikle uydu antenlerinin yerinden oynayarak sinyal seviyesinde azalma veya kalite kaybı olmaktadır. Bu gibi durumlarda çanak anten ince ayarının tekrar yapılması gerekir. Çanak anten uydu sinyal ayarı uzaydaki bir uydudan sinyal almakta ve oldukça hassas bir ince ayar gerektirmektedir. Çanak antenin önüne geçecek ağaç, bina, duvar gibi engeller sinyalin zayıflamasına veya tamamen kesilmesine sebep olabilmektedir. Ayarlama yapılırken çanak anten yüksekliği, yukarı-aşağı ve sağ-sol ayarı, lnb açısı milimetrik bir şekilde ayarlanmadığı sürece tüm kanalları ve tüm frekansları çekmesi mümkün değildir. Profesyonel uydu bulucu cihazlarla nokta atışı ayarlama yapılarak tüm kanalların çekmesi sağlanmaktadır.

quattro santral lnb next lefkoşa girne

Kanalların Eksik Çıkması Veya Bazı Kanalların Göstermemesi

Frekans taraması veya otomatik arama yapıldığı zaman kanalların eksik bulunması veya bazı kanalların göstermemesi sorunu birçok farklı sebepten dolayı oluşabilmektedir. Çanak anten ayarının bozulması ve sinyal seviyesinde azalma olması, kabloda hasar veya çürüme olması, LNB veya uydu alıcısı tuner arızası gibi çeşitli arızalardan kaynaklanacağı gibi, zaman zaman kanalların frekanslarının değişmesinden dolayı da frekans ayarlaması yapılarak problem çözülebilmektedir. Uydu sistemindeki donanımlar kontrol edilip arıza giderildikten sonra şebeke arama network search frekansları kullanılarak uyduda yayın yapan tüm kanalların güncellenmesi sağlanmaktadır.